Clemantina v Magickom dome... Návšteva Shilo... Abigail má narodeniny!

Autor: Jana Slobodová | 22.3.2019 o 10:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  70x

Je čas keď sa z prírody vraciam do mesta... Jaffo a Magický dom sú mojim prístavom, kde sú dvere vždy otvorené pre všetkých cestovateľov. Cítim sa tu ako doma... Je to jedno z miest, kde som doma...

Clemantina v Magickom dome

Po festivale mňa a Moniku berie autom Stefani, ktorá tu tiež masírovala. Zastavujeme sa v Qedem – horúcich sírových prameňoch. Tu aj prespávame a ráno vyrážame smer Tel Aviv – Jaffo. Monika sa odpája, ide s nejakým típkom na iný festival. Možno je tak dobre, pretože sme vkuse na ňu museli čakať. Nikdy nebola načas zbalená a nechápala som ako môže cestovať s takým množstvom vecí.

Dúfala som, že sa po Nataraji vrátim na rainbow, ale nestalo sa tak. Väčšinu času pršalo, tak som si užívala Magický dom. Chcela som ešte nejaké peniažky zarobiť hraním na ulici. Gilad mi ponúkal prerobiť masérňu, ktorá sa teraz nepoužíva, na obytnú izbu. Mala som chuť sa usadiť v meste a vedieť si na seba zarobiť. Teda na nájom. No ako na potvoru prší. Asi týždeň. Jedného dňa myslím intentzívne na Clemantinu. A o pár hodín ktosi zvoní. Otváram dvere a v nich sa zjaví Soraya a za ňou Clemantína. Aké prekvapenie. Tá tu ešte nebola. Tak tu trávime spolu pár dní. Stretávame sa na Fly Markete s Asherom. A Clemantina ma vytiahne na rege party. Jeden jej kamarát mi dáva tip na miesto v spa, kde hľadajú masérky. A tiež jedna kočka obývajúca Magický dom, mi vraví, že pracuje ako masérka a tiež tam niekoho hľadajú. Tak navštevujem obe miesta, no bohužial, kvôli tomu, že som tu ilegálne a nemôžu mi dať oficiálnu zmluvu, sa nezamestnám. Čo už. Nejako bude. Snaha bola. Jeden deň brázdim po susednom meste Bat Yam. Čo znamená morská panna. Je tu krásna pláž. Mestečko je osídlené najmä Rusmi a akosi to tu cítiť. Zrazu stretnem Shachara. „Shachar, it is interesting to meet you here, in the city and not on Mayan Cvi.“ „I do not know what I am doing here. I supposed to be already in nature.“ Ideme spolu pozrieť jeden skvot. Je tu fajn záhrada, no do domu sa nedá vojsť. Ale v najhoršom prípade, sa tu dá prespať pod stromom. A je tu aj kohútik s vodou. Ani netuším, že ho čoskoro stretnem, v prírode – in the nature.

Shilo

Po dvoch týždňoch v Jaffo si spomínam na ponuku Avital a vyberám sa do Shilo. Avital mi ešte dohaduje odvoz s jej otcom. Lepšie ako by som cestovala s cestovkou! Vyhadzuje ma pred domom jeho bývalej manželky. Zoznamujem sa s Avitalinou mamou a jej bratom. Mamina fičí. Vyvára a zároveň pracuje ako šoférka školského autobusu. Zaujímavá postavička. Odetá v ich tradičnom židovskom odeve. S bratom si celkom sadneme. Je o dosť mladší. Po pár dňoch prichádza mladšia sestra. Avital sa zjaví v piatok, na shabat. Cez týždeň bola v Jeruzaleme, kde si rozbieha svoju masérsku kliniku. Shabatná večera v malom rodinnom kruhu s dodržiavaním tradícií. Počas shabatu sa nezapaľuje ani nezhasína svetlo a nerobia sa iné činnosti, ktoré sa robia počas týždňa… napríklad varenie, umývanie riadu… Jedlo sa zohrieva na akejsi keramickej platni, ktorá je celý čas zapnutá. Svetlá v kúpeľni, na wc-ku, kuchyni a obývačke ostávajú celý čas zapálené a v spálňach sú zhasnuté. Avital väčšinu shabatu prespí. Cez týždeň makala. Ich víkend trvá vlastne len od piatku poobedia, keď vyjde… hviezda do soboty večera. Tiež keď vyjde …hviezda. Takže jeden deň. No drsné. Nedivím, že dievčina spí. Ale čo z takého života. Veď cez víkend nestihne ísť ani na výlet. To by som asi nedala. Bavíme sa o židovskom kalendári. Moje narodeniny v židovskom kalendári pripadajú na SUKOT. V ten istý deň má narodeniny aj brat Avital. Je to sviatok, keď ľudia vyrábajú malé domčeky, ktoré stavajú pred ich domy a vysvecujú ich sviečkami alebo lampášmi. Takto si pripomínajú čas, keď Moshe putoval so svojím kmeňom štyridsať rokov z Egypta do Izraela.

Avital ide v nedeľu ráno naspäť do Jerusalema. Vraví, že kedykoľvek môžem opäť znovu prísť. Mamine dávam masáž. Chce mi zaplatiť. Ale odmietam. Veď jej len vraciam, čo mi dala. Na chvíľu pocit domova. Vraciam sa do Jaffo.

Abigail a jej narodeniny –návšteva v Rishpone

Píše mi Chen, že Abigail má narodeniny, a že jej chystá veľkú oslavu. Chce aby som prišla deň vopred a pomohla mu s prípravou. Nasadám na bus do Rishponu. Teším sa zo stretnutia s Abigail. Chýbala mi, ako vždy. A teším sa z ich nového malého príbytku. Opäť sa cítim skôr ako jej mama, ktorá prišla navštíviť dcéru. Je to tu maličké, ale vonku je sedenie s predzáhradkou. Chen mi naznačuje, že Abigail o oslave nič nevie, a že je to prekvapenie. Na druhý deň sa tu začnú zbiehať pozvaní hostia. Najprv susedia a potom kamaráti Abigail. Je prekvapená, nič netušila. Zjaví sa aj moja kučeravá koherečka Michal s jej frajerom Maximom a Pinky. Maxima nestihnem veľmi spoznať, lebo väčšinu času prespí. O tom, že príde Michal, som zase ja nič netušila. Som rada, že som tu spolu s mojimi dvomi kamoškami, s ktorými sa vieme besnieť a vyrážať do sveta fantázie.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ochrana Fica stojí desaťtisíce, no podľa Sakovej mu ju treba

O predĺženú ochranu žiadal expremiér aj v roku 2010 po nástupe vlády Ivety Radičovej.

Dnes píše Ondej Prostredník

Prečo útočili na kresťanov na Srí Lanke

Útočníci využívajú etnické a náboženské rozdiely na oživenie občianskej vojny.


Už ste čítali?